אחסון לקים

"וואו כמה לקים יש לך..."- DIY ליצירת מעמד פשוט להכנה, זול ומותאם אישית לבקבוקי לק!

1.9.13Yuval Sasson

היי חברים! מה שלומכם?
הפוסט היום יהיה יחסית קצר מהרגיל. לא תמצאו כאן חפירות, הגיגים, סיפורים, שירים ופזמונים כמו תמיד.. זהו פוסט "תכלסי" במיוחד שניגש ישר למטרה! בפוסט הזה תלמדו להכין מעמד ללקים בהתאם לכמות הלקים שיש לכן, לאזור האחסון שעומד לרשותכן ולוגדל בקבוקי הלק שלכן.

איך הגעתי להכין מעמד ללקים משלי?
אז סיבה ראשונה היא  שאני ואמי מכורות ללקים. יש לנו כ-100 צבעים\גוונים\מרקמים שונים. עד כה הלקים היו מונחים בקופסא ענקית בצורה כיאוטית, מעורבבת, מבולגנת- בצורה כזו שאין לנו מושג איזה לקים יש לנו או אין לנו. היינו זקוקות נואשות למעמד שיעשה סדר. אז חיפשתי אחד כזה.
חיפשתי בחנויות ציפורניים, חיפשתי באיביי...והמחירים? הרקיעו לשחקים! המעמד הכי זול שמצאתי היה בעלות של 200 ש"ח וצפונה- הרבה צפונה. וגם הוא לא בדיוק היה במידות שהתאימו לי בצורה נוחה. 
אז הסיבה האחרונה היא- שבאמת קשה למצוא משהו נכון שמתאים בדיוק למידות שאני צריכה. יש לי נישה כזה בשולחן החדש שלי, שהתכנון היה להכניס לשם את המעמד. אז ניסיתי למצוא מחזיקי תבלינים, מדפים קטנים..הכל היה קטן או גדול מדי. מהו הפתרון? בניית מעמד ללקים משלי, או בקיצור DIY, שזה ראשי תיבות ל-do it yourself למי שלא יודע :)

אז מה בדיוק עשיתי?
הכנתי מעמד לקים משלי בעל 3 קומות- אשר בכל קומה יש 3 מדרגות ומקום ל-36 לקים. השתמשתי בקאפה אחת (סוג של קרטון עבה עם מין חלל בתוכו- תראו תכף תמונות ותבינו אם אינכם מכירים), ובשני מדפים מעץ שהגיעו יחד עם השולחן שלי. ההשקעה שלי בפרוייקט הזה הייתה 12 ש"ח, שזוהי העלות של הקאפה. את המדפים כבר היו לי בבית, עמדו ללא שימוש, ואת הכלים שעבדתי איתם- גם כן.  


מעמד הלקים בשלמותו. כמובן שסידרתי לפי צבעים..


אז איך עושים זאת?
את ההוראות איך "בונים" את מעמד הלקים ארשום לכם כמו מתכון. כי כזאת אני- פריקית של רשימות וסדר :) אני ממליצה לקרוא את כל ההסבר כולל החומרים והכלים, וכן לצפות בתמונות שמאוד עוזרות להמחיש את העבודה עצמה, לפני תחילת העבודה כדי לוודא שהכל ברור ושיש לכם את כל מה שדרוש לפרוייקט, ורק אז להתחיל לעבוד. 

חומרים וכלים:
1. קאפה אחת (או יותר) בגודל שמתאים לכם- עלייכם למדוד את גודל המקום שיש לכם, כמה מדרגות את מתכננים לבנות, ולפי זה למדוד את הקאפה בחנות, ולוודא שהיא מספיקה לכם. למטה בהוראות יש הוראות מדויקות בדיוק מה אתם צריכים למדוד, ומהי כמות החומר שתזדקקו לו. את הקאפה קונים בחנויות אומנות ויצירה, שם תמיד יש למוכרים מטר למדידה, ותוכלו לבקש את עזרתם האדיבה (או שלא, תלוי בחנות :) אני יכולה להמליץ על דהרי אומנות שבנאות אפקה).
2. סכין יפנית
3. דבק סלוטייפ
4. דבק דו-צדדי או סקוטש זכר+נקבה
5. וכמובן- לקים!

הוראות הכנה:
1. מדידה- עלייכם למדוד את השטח בו אתם רוצים לבנות את מעמד הלקים. אתם לא חייבים לעשות כמוני ולהשתמש בכמה מדפים, אפשר להשתמש גם במדף אחד ארוך, או בכל משטח קבוע ויציב אחר שיש לכם. כל מקום שיש לך בבית זה בסדר ויוכל לעבוד עם שינויים קלים (לטיפים, שאלות והתייעצויות ניתן לשלוח לי הודעה בפייסבוק או כאן בתגובות). מה שכן חשוב, שלמדף יהיה "גב" או קיר מאחוריו שה"מדרגות" יוכלו להיתמך בו. אז דבר ראשון מודדים את אורך המדף שלנו. את האורך הזה נכפיל כמובן בכמות המדרגות הרצויה ובכמות המדפים הקבועים שאנו רוצים לבנות עלייהם את המעמד. לי יש 3 מדפים במעמד שלי, ורציתי לבנות 3 מדרגות בכל מדף. אבל- המדרגה הראשונה היא בעצם המדף עצמו- כך שבפועל אני זקוקה ל-2 מדרגות מהקאפה. הרוחב יהיה צריך להיות בהתאם לקוטר בקבוק הלק. 2 המדרגות יהיו שונות ברוחב, ומיד תבינו מדוע. אבל אפשר לחשב לפי ממוצע של 12 ס"מ רוחב לכל אחת. את הכמות הזו תכפילו ב-2. מדוע? כי יש צורך "למלא" את החללים של כל מדרגה על-מנת שהלקים לא יגרמו לקריסה שלהם. אולי דברים נשמעים לכם כרגע קצת באוויר, אבל כשתסיימו לקרוא את המדריך, אני מבטיחה שהכל יהיה מובן. אם עדיין דברים לא יהיו מובנים, אתם יכולים ליצור איתי קשר ואסביר בשמחה! (גם כאן תוכלו לעשות זאת דרך הפייסבוק, או כאן בתגובות).

2. סימונים וגזירות- אחרי שמדדנו את האורך הדרוש, נסמן אותו על גבי הקאפה לאחר מדידה במטר, וכך גם נסמן את הרוחב. לסט אחד של מדרגות נדרש רוחב אחד של 7 ס"מ, ורוחב אחד של 14 ס"מ. וכמובן, את אותו האורך- אצלי הוא היה  35 ס"מ (אגב נכנסו באורך הזה כ-12 לקים של חברות שונות)*(הערה שלאחר הגהה- הגדרות האורך\רוחב לא מאוד ברורות, הסתכלו בתמונות כדי להיות בטוחות). אז לאחר שגזרנו שני מלבנים הגיע הזמן לתת להם צורה של מדף. מודדים שוב: במלבן הרחב יותר נסמן שתי נקודות שייתנו לנו חלקים לא סימטריים: עליינו לסמן נק' אחת לאחר כ-7 ס"מ, ומהצד השני של המלבן למדוד ולסמן נק' לאחר 2 ס"מ. כלומר- מה שצריך לצאת הוא מלבן באורך X (אצלי 35 ס"מ) המחולק ל-3 חלקים (אחד אחרי השני): 7 ס"מ, 5 ס"מ, 2 ס"מ. במלבן הצר יותר נסמן גם כן  2 נקודות, אשר ייצרו 3 חלקים: נק' ראשונה לאחר 2 ס"מ, ונק' נוספת לאחר 3 ס"מ. זה יוצר 3 חלקים של (לפי הסדר): 2 ס"מ, 3 ס"מ, 2 ס"מ. 


מודדים מודדים..

3. חיתוך חלקי- כעת ניקח את הסכין היפנית ונבצע "חצי חיתוך" של הקאפה בנקודות שסימנו לכל אורך הקאפה (לכל אורך 35 הס"מ במקרה שלי). כדאי לעבוד עם סרגל ארוך אם יש, או קופסא כלשהי על מנת לשמור על קו ישר (אני השתמשתי בקופסת הנעליים שבתמונה). הפעולה היא כזו שדומה לסימון קו עם הסכין בקאפה, כדי שנוכל לקפל את הקאפה וליצור צורה של מדף. ואכן לאחר החיתוך החלקי (צריך מאוד להיזהר לא לחתוך את הקאפה בטעות, ולעבוד בעדינות רבה) נקפל את הקאפה כך שנוצר מדפונצ'יק קטן וחמוד. כך שבעצם יש לנו 2 כאלה (או יותר אם יש לכם יותר ממדף אחד). כך זה אמור להיראות לפני הקיפול: 


לא נורא אם צד אחד מעט התפקשש בגזירה, כי צד אחד יהיה  מוסתר בין כה וכה.

4. התקנת המדפים- כעת ניקח את המלבן הרחב יותר (14 ס"מ) ונתחיל איתו. החלק הקטן של 2 הס"מ ישמש כתומך בקיר. עליו נדביק חתיכה של דבק דו צדדי, או סקוצ'- מה שיש לנו בבית. אם זה סקוטצ' נחבר את שני חלקי הסקוטצ' (זכר ונקבה) יחד, נדביק צד אחד על הקאפה, ואז נקלף את המדבקה גם הצד השני, ויחד עם המדף עצמו נדביק לקיר על מנת לוודא שההדבקה תהיה מדוייקת. כעת נמלא בשאריות של קאפה (כלומר חלקים קטנים שגם ככה לא יספיקו לנו לאורך שלמדף שלם), נצופף אותם יחד כדי שהמילוי יהיה רצוף, וניצור תמיכה בתוך המדפון, כאמור על-מנת למנוע קריסה. הרבה לקים יכולים להיות מאוד כבדים. החלק התחתון של המדפון הראשון צריך לגעת ברצפת המשטח הקבוע שלכם. אם נראה כי יש צורך, ניתן לחזק את האחיזה עם מעט סלוטייפ, שלא ייראה לעין לאחר שתסדרו את הלקים על המדפים. מעליו נניח את המדף הקטן יותר- באותה צורה בדיוק (גם כאן עם הסקוטצ' והסלוטייפ במקרה הצורך). ככה זה אמור להיראות:5. סידור הלקים- כעת כל מה שנותר הוא לסדר את הלקים על המדפים בצורה הרצויה, אני סידרתי לפי צבעים. וככה זה נראה אצלי:
6. מדפים נוספים- אם יש לכם מדפים נוספים, כפי שלי יש, חזרו על כל השלבים גם במדפים הבאים. הנה, כאן הכנתי את המדפונים למדף השני:


המדפונים של המדף השני, לפני שסידרתי עליהם את הלקים.

וגם מדף שלישי (כאן הסתפקתי רק במדפון אחד, שיצר שתי קומות. תכננו לפי כמות הלקים שיש לכם):וכך  נראה המעמד בשלמותו:לסיכום, אני מאוד מרוצה מהפרוייקט הזה, שכן הוא חסך לי כסף רב, סיפק לי ריפוי בעיסוק והתאים בול לסיפוק הצרכים שלי! אגב- אני מתכננת לבנות מעין דלת או להתקין וילון אשר יסתיר את כל הלקים. קשה לי על כל הצבעוניות הזו בעיניים :) מבטיחה לעדכן!!

אני מקווה שנהנתם, ושתוכלו ליישם את המדריך הזה, ואולי לחסוך כסף, וליצור אחסון נוח ופונקציונלי! כתבו לי כאן בתגובות מה דעתכם, ואם יש לכם שאלות, התייעצויות וכל דבר אחר אשמח לשמוע!! בנוסף, אשמח אם תלייקקו את עמוד הפייסבוק של הבלוג (קישור כאן), ותוכלו להישאר מעודכנים ולהתעדכן בכל מה שקורה :)

You Might Also Like

4 comments

  1. יצא מקסים! כל הכבוד על הפוסט המושקע :)

    השבמחק
  2. איזה יופי של DIY יצירתי וקליל!

    השבמחק

Please Like!

טופס יצירת קשר